Jak vybrat fotobatoh? - Fotobatohy

Jak vybrat fotobatoh?

Vybrat ten správný fotobatoh není, jak by se zprvu zdálo, tak jednoduché. Každý fotograf má jiné požadavky, fototechniku i styl focení.


Níže Vám předkládáme několik možných situací:

  1. Nákup v shopping centrech
  2. Batoh pro denní nošení nejen pro fototechniku
  3. Akční fotografování
  4. Turistika
  5. Dovolená na horách
  6. Profesionální nebo náročný fotograf

Jiné potřeby bude mít profesionální fotograf, jiné amatér. Jiné nároky na fotobatoh bude mít krajinkář a jiné streetový nebo rodinný fotograf. Poradit, jaký fotobatoh je pro Vás ten správný znamená získat spoustu informací, vyhodnotit je, a i tak nenaleznete jednoduché řešení. Ideální by bylo mít zavazadel více - dle dané situace, kde se budeme pohybovat a fotit.

profi.jpg

Pokud jdeme jen na krátkou procházku a chceme mít u sebe fotoaparát s maximálně jedním objektivem a doklady, postačí malá brašna přes rameno, ledvinka, nebo malý batůžek. Fotíte-li na svatbě, možná vám bude vyhovovat elegantní větší ramenní brašna, pokud fotíte v těžších podmínkách, oceníte ledvinku nebo batoh s možností nesení vepředu a snadného vyjmutí fotoaparátu a alternativních objektivů. A celodenní výlet do přírody za krajinářskou fotografií? Tam oceníte batoh s kvalitními zády a popruhy s možností uložení osobních věcí na celý den a stativu.

Už slyším, jak říkáte: „Ale já chci fotit na krátkých procházkách, dělám svatby a chodím na hory! Co pak?“ Tady na řadu přichází jen více zavazadel s maximálním rozsahem využití a jejich kombinace.

Každý fotograf si časem najde své ideální řešení. Někdy k němu dojde jednoduše, jindy to trvá pár let a získá k tomu zkušenost s nepříjemnou výměnu foto zavazadel či skříň plnou nepotřebných či minimálně používaných brašen a batohů...

K tomu musíte počítat i s výměnou a postupným doplňováním techniky - větší tělo, další a světelnější objektivy, větší a těžší stativ... Je to nekonečné hledání a změny.

Dnes se Vám pokusíme nabídnout jen několik z mnoha řešení, které samozřejmě ale nemusí být pro Vás to ideální...

Modelová situace č.1 - nákupy v shopping centrech.

Manželka se chystá do nákupního centra a Vás čeká nekonečné bloudění po buticích a hledání něčeho, co snad ani neexistuje... Ideální chvíle pro focení ve spěchajícím davu a pro malou brašnu přes rameno. Takovou, která pojme Vaši zrcadlovku se zoom objektivem a doklady. Dostatečně nenápadnou a lehkou, aby nebyla lákadlem pro zloděje a jiné podivné existence. Pokud by jste byli manželkou taktně upozorněni, že na takové plýtvání časem nebudete mít čas, vyjměte z brašny polstrování pro fotoaparát a zvětšete si prostor brašny na další drobné věci. Stejnou službu Vám poskytne foto ledvinka menších rozměrů.

passportsling2_right.jpg cl-dcb307k.jpg nova_140_grn_left.jpg

Příklady lehkých ramenních brašen výše (zleva) - Lowepro Passport Sling II, Case Logic DCB307K, nebo Lowepro Nova 140 AW jsou jen jedny z mnoha příkladů lehkých brašen - mnohé jsou s vyjímatelným polstrováním a v různých barevných provedeních, tyto pak můžete použít i jako klasickou brašnu.

inverse_100_stuffed.jpg inverse_200_left_option.jpg

Precizně zpracované ledvinky - např. menší Lowepro Inverse 100 AW nebo větší 200 AW pojmou a uspořádájí kompaktní D/SLR s příslušenstvím. Hlavní prostor je určen pro D/SLR, nebo videokamery. Na stranách v hlavním úložném prostoru může být uloženo další příslušenství jako např. objektivy. Prostorné kapsy poskytují úložné řešení pro vše potřebné.

Součástí vybavení je nepromokavá pláštěnka.

Modelová situace č.2 - batoh pro denní nošení nejen pro fototechniku.

Patří batůžek na zádech k Vašemu životnímu stylu? Jste mladí, akční a volné ruce jsou Vaší filozofií? Jak skloubit batoh do školy, pro volný čas i pro focení? Vyberte si batoh, který pokryje všechny Vaše požadavky. Vyjímatelný polstrovaný prostor pro fototechniku zajistí variabilitu batohu. Jdete jen do školy nebo do obchodu? Vyjměte polstrování a utvořte velký prostor pro vaše učebnice, skripta, nebo jen nákup. Prostor v zadní části Vám zajistí bezpečné uložení notebooku nebo tabletu. Při výletu za fotografiemi vložte polstrování, oddělte horní a dolní prostor přepážkou a fotobatoh je tu. Jednoduše ideální.

cl-flxb102m_01.jpg

Batoh CASE LOGIC fotobatoh FLXB102M jako příklad univerzálního batohu pro více použití.

06_b.jpg

Další příklad takového univerzálního batohu je tento: Manfrotto MB MA-BP-A2

Modelová situace č.3 - akční fotografování.

Dnes se koná výstava či akce, kterou si nechcete nechat ujít. Bude to akční, chvilku potřebujete dlouhé sklo pro zachycení detailů, za chvíli širokáč pro zachycení prostoru a nakonec základní zoom pro rychlou změnu ohniska. Jak tuto techniku uložit, abyste mohli rychle reagovat na měnící se situace? Existuje dobré řešení - spíše dvě - ledvinka, nebo jedno popruhový batoh. Ledvinku jednoduše otočíte dopředu a vyjmete svůj fotoaparát. Potřebujete vyměnit objektiv? Není problém. Objektiv sejmutý ze zrcadlovky vložíte do prostoru pro fotoaparát, nový vyjmete z boční kapsičky a nasadíte. Původní objektiv pak vrátíte do boční kapsy. Vše za pár sekund, bez nutnosti pokládání zavazadla či sundávání fotobatohu ze zad. Stejné to je s jedno popruhovým batohem. Stačí jen přetočit si ho ze zad na hruď, vše je otázkou chvilky.

Case Logic SLRC205

Jednopopruhovou brašnu Case Logic SLRC205 lze nosit jako batoh. Snadným přetočením na hruď získáte bezpečný přístup k jejímu obsahu.

Case Logic SLRC205Case Logic SLRC205

bily_pruh.jpg

Dalšími takovými "sling" (jednoramennými) batohy jsou například od firmy Lowepro - Slingshot Edge 150 AW a Slingshot Edge 250 AW.

lowepro-slingshot-edge-150-aw.jpglowepro-slingshot-edge-250-aw.jpg

Velice zajímavou variantou jsou batohy firmy Manfrotto řady 3N1 (dříve tyto batohy dělala firma KATA), umožňující odepnutí jednoho ramenního popruhu. V tu chvíli se z klasického batohu stává jednopruhový, s možností dlouhodobého nošení na přední straně těla. Variabilní popruhy nabízejí celou škálu možností nesení batohu. Prohlédněte si video, které Vám poví určitě více.

3n1-bag.jpg

Klasické "batohové nesení"

3n1-bag-kriz.jpg

Překřížení popruhů pro lepší upevnění batohu

3n1-bag-popruh.jpg

Po odepnutí jednoho poruhu a jeho zasunutí za polstrování zad získáte jednopopruhový batoh se snadným přetočním dopředu

3n1-bag-vepredu.jpg

Modelová situace č.4 - turistika.

Počasí přeje a vy se chystáte vyrazit na celodenní výlet do hor. Možná si přivstanete a na zlatou hodinku už budete stát na kopci s fotoaparátem na stativu. Vítr fouká a chlad Vám prochází zahřátými svaly po výstupu. Ještě že máte turistický fotobatoh - z osobního prostoru vyjmete bundu a teplý čaj na zahřátí. Něco k snědku se tam zajisté také najde. Vždyť máte před sebou ještě celý nádherný den a turistický batoh pojme vše, co pro svůj trek potřebujete. A hlavně - zajistí pohodu vašim zádům a ramenům. Foto technika je ve chvíli, kdy ji nepotřebujete bezpečně uložena v prostoru pro ni určeném, stativ je pevně připevněn k batohu. Bederní a hrudní popruh jistí batoh při chůzi.

ps_200_aw_01.jpgmanfrotto.jpg

Pro tyto situace je vhodný špičkově vybavený turistický fotobatoh Lowepro Photo Sport 200 AW, nebo Manfrotto Off Road Hiker . Všechny příklady mají společné kvalitní zpracování za vynikající cenu!

Modelová situace č.5 - dovolená na horách.

Před Vámi je pár dní na dovolené v Alpách. Čekají Vás vysoké hory, týden plný nádherných zákoutí a výhledů. S sebou si berete notebook na zálohování a úpravu fotografií, většinu foto výbavy, trekové věci. Některé dny budou náročné, budete potřebovat větší výbavu na cestu, větší svačinu, oblečení... jak to vše pojmout? Je tu několik možností. Jednou z nich je použít výše uvedené turistické fotobatohy, nebo použít kombinaci foto batohu / brašny.

Při cestě na dovolenou do batohu naložíte NB, fototechniku a do prostoru pro osobní věci svačinu. Zbytek věcí skončí ve velké tašce v kufru... Po příjezdu na ubytování NB vyjmeme ze zadní části batohu - nosit jej určitě s sebou nebudeme - vadilo by to jak jemu (namáhání notebooku při dlouhodobém nesení) tak i nám (rovné záda, zbytečná zátěž).

Do volného prostoru po NB uložíme náhradní tričko nebo větrovku - jsou ploché a změkčí zádový prostor. Pokud nás čeká kratší cesta, na kterou s sebou nepotřebujeme mnoho věcí, vezmeme s sebou jen batoh - zde do dolní komory pohodlně uložíme tělo DSLR s nasazeným základním zoom objektivem, další dva objektivy a drobné příslušenství. Do horní komory pak svačinu a vodu na celý den. Stativ připevníme k batohu.

Ale co když nás čeká celodenní trek a horní prostor nám přijde nedostatečný? Vyjměte polstrování fotokomory a spojte horní a dolní komoru dohromady. Získáte velký prostor pro všechny Vaše osobní věci. Co ale s foto technikou? Jednoduché - dovnitř batohu si připevněte přídavnou brašnu, jež je součástí batohu. Námi používanou techniku umístíme do ní. Při treku bez potřeby focení je brašna bezpečně zajištěna jak k batohu, tak bederním popruhem kolem vašeho pasu. Pokud potřebujete fotit, brašnu vytáhněte zevnitř batohu a nasaďte si ji dle libosti, jak vám vyhovuje. Zjistíte, že tato varianta je velice pohodlná a pohotová. Výměna objektivů je rychlá a bezpečná, nic Vás nenutí snímat batoh ze zad a pokládat ho na zem. Místo fotobatohu použijte hybridní kombinaci klasického turistického batohu a brašny. Kdo jednou zkusí, určitě si tuto variantu oblíbí. Tyto batohy jsou sice ve vyšší cenové kategorii, ale za univerzálnost a praktičnost se nějaká ta koruna navíc jistě vyplatí, hlavně pro náročné turisty - fotografy.

35397.jpg edzs1ihijg5qdmm9lbubmnaduqbruy7ydixifvaarhy-800x800.jpg

Podobně prakticky řešený je daleko menší, než výše uvedený Naneu, profesionální hybridní fotobatoh německé firmy Dörr (Doerr) X-TREME Cabrio, kde horní komora na osobní věci je plně oddělitelná od spodní fotočásti, která po odepnutí slouží jako praktická fotobrašna přes rameno.

Batoh má aplikován i několik výborných funkcí. Například chemické ohřívání baterií v chladu nebo mrazu. Zmáčknutím "Hot packu" se uvede v činnost chemická reakce, celý box se zahřeje a bez problémů udrží baterie, případně jiné příslušenství, v teple i při velkém mrazu. Doma pak "Hot pack" stačí vložit do vařicí vody a tím je připraven na další cyklus.

DÖRR X-TREME CabrioDÖRR X-TREME Cabrio
Hybridní fotobatoh DÖRR X-TREME Cabrio


Pro vyznavače vysokohorské turistiky, zimních a extrémních sportů jsou ideální highendové outdoorové batohy (krosny) americké firmy NANEU nebo LOWEPRO, tyto vynikají precizním zpracováním a velikým objemem komory pro osobní věci...

2.jpg

Lowepro Whistler 350

Jako poslední batoh v tomto článku je zapotřebí zmínit i zajímavý outdoorový batoh (krosnu) pro vícedenní treky a tůry s největším objemem z fotobatohů na trhu - NANEU Adventure Outlander

naneu-adventure-outlander.jpg

NANEU Adventure Outlander

Modelová situace č. 6 - profesionální nebo náročný fotograf.

Nesmíme opomenout ani ty, které fotografování živí, nebo pro náročné fotografy - tito potřebují zpravidla co největší prostor pro fototoaparáty, mnoho objektivů a dalšího příslušenství. Tzn., že největší službu jim udělá jednokomorový profesionální batoh, který je určen primárně pro fototechniku. Pokud se z různých důvodů batoh nehodí, pak poptávají zpravidla co největší a nejpraktičtější brašnu s tím, že je kladen důraz na prostor, kvalitu zpracování a trvanlivost.

Příklady takových brašen jsou např. cenově velmi příznivá Photo Technic 4215, z dražších pak Thule Covert , Naneu Sahara, nebo od Lowepra model Stealth reporter D550 AW případně od téhož výrobce vyšší modely řady Magnum - 400 AW a 650 AW.

Photo Technic 421551.jpg

LOWEPRO Stealth Reporter D550 AW

Lowepro Magnum 400 AW Lowepro Magnum 650 AW

Pro zajímavost - tuto fotografii - viz níže - nám zaslal jeden zákazník a s jeho svolením tuto fotografii tady zveřejním. Já nemám zdaleka tolik fototechniky, abych mohl něco takového vyzkoušet. Je skoro neuvěřitelné, kolik věcí se vejde do velké brašny (a to mu tam údajně zbylo ještě místo na jeden objektiv - tady se konkrétně jedná o brašnu Photo Technic 4215.

Photo Technic 4215 - náklad
Photo Technic 4215 - náklad

A jako poslední nám zbývá uvést pár příkladů profesionálních jednokomorových fotobatohů, kde je krom kvality kladen důraz na co největší prostor pro techniku. Z cenově příznivých možností je to např. Fomei Jaroš 8848 Mount Everest, o něco dražší pak řada Lowepro Pro Runner - z nich největší je Pro Runner BP 450 AW II, až po highendové batohy - např.od firmy Tamrac řada Anvil, z níž uvedu opět největšího zástupce Tamrac Anvil 27, příp. od firmy Naneu Sahara 217. Určitě nemůžeme opomenout i známou řadu Bumblebee od firmy Manfrotto (dříve tyto stejné vyráběla KATA) a to opět největší - Manfrotto PL-B-220 Bumblebee.

FOMEI Jaroš 8848 Mount Everestprorunnerbp_450awii_stuffed.jpg

im4b45d3dc09bb9-600x600.jpgtamrac-t0250-anvil-27.jpg

Manfrotto PL-B-220 Bumblebee

Situace, které jsme výše popsali, jsou jen je jedny z mála, které Vás můžou potkat.
Jen Vy víte, jaké jsou Vaše potřeby.
Stejně tak i zde uvedené batohy a brašny jsou jen modelové příklady daných skupin, každý si stejně musí nakonec vybrat podle svých perferencí a svého vkusu.

Přejeme šťastnou ruku při výběru Vašeho batohu, dobré oko a dobré světlo Vašim fotografiím.

P.S.
Někteří z nás si plné vybavení batohu představují jinak :)

murdock-bag.jpg

Návrat na ÚVODNÍ STRANU

Odkaz na NABÍDKU ZBOŽÍ
Vytisknout stránku Vytisknout stránku

edit Přidat komentář

Komentáře (3)

#3
balloon Pro mne osobně naprostý propad možného výběru. Batohy, kde je vybavení ve spodní části si může vzít jen klasický "asfalt vandr". Kdo byl na nějaké tůře ví, že první, když vám někde ujedou kecky na mokrém kameni, ležíte na spodku batohu. A nějakých cca 75-90kg padající živé váhy na fotovybavení ... lahůdka. Takže smekám klobouk před vaším přehledem,... ale bral bych podobný článek od lidí, co opravdu tyto věci používají - a to nikoliv na každodenní nošení po Praze, ale do opravdového terenu. Bez urážky. více
0
Ivo H.
16. 10. 2013
#2
balloon Díky moc za pěkný komentář. Souhlasím s Vaším názorem, máte pravdu. U nás zatím sice ještě žádná reklamace Delty SX-2 neproběhla (no v nabídce je máme teprve od léta, takže to ještě může nastat), nicméně je jasné, že od fotobatohu pod 1000 kč nelze čekat zázraky... Pěkný den, JM
0
Fotobatohy CZ
25. 02. 2013
menzl (at) fotobatohy.cz
#1
balloon Krásně popsáno a jak už se zmínilo na jiném webu, vždy mějte na paměti kolik vás stála fotovýbava a k ní vybírejte adekvátní batoh, levná řešení mohou způsobit mnoho problémů. Dejte pozor, také jsem šel po ceně a zaujal mne foto batoh SX-2 Delta tříkomorový cena 980,-Kč. Zkuste si jej někdo koupit a držet se fotografií, které mají prodejci na webu.... Vložit svou zrcadlovku, objektiv, statit a nedej bože notebook se zdrojem. Nikdy jsem notebook v tomto batohu nenesl ani stativ, mám za sebou dvě reklamace a poslední nebyla uznána z důvodů abnormálního opotřebení kdy mi vyjel ramenní popruh přímo ze švu a utrhl se. Dejte proto pozor co kupujete. Ze své zkušenosti nemohu tento fotobatoh doporučit pro každodenní nošení. Nyní mám Bagmaster red, který jsem odčetl v diskuzích a za ty peníze pro fototuristiku ideál. více
0
kadaho
25. 02. 2013
kadaho (at) atlas.cz
CalmCube2 CMS · Webdesign Michal Škrabálek
RSSVytisknout stránkuMapa stránek · © 2009 - 2020 Fotobatohy · Počet návštěv: 1332175 (49545)